אקואה נארו – מופע נעילה של פסטיבל הג'אז הפלסטיני / פאטוש בר גלרי / חיפה / 26.10.19 / מאת: בידי שרון

סליחה מראש, הטקסט הזה עשוי להחליק לכם קשה בגרון. תקראו לי שיפוטית, ואפילו – גזענית. מאיזה שהיא סיבה לא ברורה, יש לי דימוי מובהק בראש וציפיות מדויקות איך הרכב
ג'אז-Fאנק-היפ-הופ צריך להראות: המתופף תמיד יהיה בחור גדול מימדים, כרסתן, אפרו-אמריקאי, עם רעמת שיער מתולתלת שתקוע בה מסרק. כלומר לכל הפחות QUESTLOVE מה- ROOTS. מולו, אני מדמיינת את הקלידן כבחור הלבן היחיד בהרכב. מהורהר כזה, עם משקפיים וחולצה מכופתרת בהדפס פלמינגו. אם המתופף מוביל את הגרוב, אז הקלידן הוא הבחור המתוחכם בחבורה, שרואים באצבעותיו העדינות שגדל על מלודיות קלאסיות של שוברט ומוצרט, ומתי שהוא, כנראה, עשה פנייה חדה ימינה לכיוונים של מוסיקה חדשה ומגניבה לא פחות (אם לא יותר). 

הערב הזה בחיפה, התהפכו היוצרות. על התופים ג'ינגל בטירוף חושים ותנועה אקסטטית סקייטר צעיר, רזה, עם עיניים מעט מלוכסנות וכובע מצחיה, ומולו, על הקלידים – מי שחשבתי שיהיה המתופף: שמנמן, אפרו-אמריקאי, רעמת שיער גדולה מבולגנת, משקפיים במסגרת פלסטיק שחורה עבה, פחות בגרוב, יותר במלודיות. הפתיע לשמוע אותו מתרגש בקול רועד, מרים לאוקטבות גבוהות בבלדות הנוגות הרומנטיות שבהן שר סולו.  

אז זה ההרכב של אקואה נארו כפי שהופיעה בערב הנעילה בפסטיבל הג'אז הפלסטיני MahraJazz בחיפה. נארו היא אמנית היפ-הופ, ראפרית, משוררת וגם – חוקרת תרבות ומרצה מבוקשת. במהלך העשור האחרון נארו מקדמת הן בהרצאותיה, והן במוסיקה ובהופעות – אג'נדה פמיניסטית לוחמנית ונחשבת לאקטיביסטית בולטת. מחקרה מ-2018 מתחקה אחר התרומה של נשים שחורות למוסיקה הפופולרית בארה"ב. באלבום האחרון שלה –  The blackest Joy נארו חוגגת את ההוויה השחורה, את גיבורי התרבות שלה: 

 Sweetback type cinema, flow be straight enema
Syntax hardcore, '96 Lil' Kim and them
Rap now and enter your time-space continuum
Duke Ellington 'Showboat', and I'll swing the pendulum

נותנת הוראות לקהל, מכתיבה מקצבים, מסמנת בעיניים לקלידן, קוראת שירה או עושה ראפ, אקואה נארו מכניסה אותנו לתוך חוויה על חושית תוססת. אולם מדהים עם תקרה גבוהה ובכל זאת, הופעה אינטימית מקרבת, שהרגשנו כאילו מתרחשת אצלה בסלון הביתי. כנראה שהשטיחים על הבמה מוסיפים לתחושה. כשאני באה להופעה עם אפס ציפיות, לרוב אצא מחייכת. בלי להכיר את המילים, בלי להכיר את האידיאולוגיה,  בהופעה הזו לא הצלחתי לעמוד ישר, הייתי חייבת לזוז. מקצבים שמשלבים ג'אז מתוחכם עם R&B מחליק שיכול לעבור בקלות את מבחן הפלייליסט גלגלצ, נארו לא משאירה אף רגל אדישה. חייבים לרקוד, להזיז את האגן, לעשות קליקים עם הידיים בקצב. להצטרף לגרוב המרים הזה. לחייך עם הסקסופון. 

מעבר לבמה, הפאטוש בר-גלרי הוא אחד המרחבים היפים בחיפה בימים אלו. בכל פינה העין קולטת יצירת אמנות או רפרנס לתרבות פופ שמחייב התבוננות מעמיקה. מחוץ לאולם, מרחב העישון המגודר מלא עציצים ופינות חמד שכיף לשבת בהן, פסלי אמנות שימושית סולם שהפך לאדנית, גלגלי שיניים ענקיים תעשייתיים זכר לעידן התעשייתי ששלט באזור, ספסלי קק"ל מעץ, נוף לעגורנים של הנמל. את הים מרגישים, בלחות גבוהה ולפעמים משב רוח רענן, אבל את הים לא רואים בעיניים. כל רבע שעה עוברת רכבת ישראל באקט סימבולי, בהתחלה זה מוציא ממך איזה וואו שמתרגש, אחר כך כבר מתרגלים. 

מה שמגניב באירועים העצמאיים של התרבות הפלסטינית הפורחת בחיפה, זה שהם לא מיוחצנים בתקשורת דוברת עברית בכלל. יכול להיות שהמטרה היא לחמוק מהטופרים של שרת התרבות ומהאגרסיות של הישראלים שפחות מכילים את התרבות הפלסטינית-ההיפסטרית המתעוררת בין הדר לעיר התחתית בחיפה. היתרונות עבורינו: אנדרגראונד אמיתי, אותנטי, אולם מלא חלקית, עם מרחב מרווח לזוז ולרקוד ואמנית פרפורמנס אדירה. 

שפה היא תרבות. היא מכילה הרבה אלמנטים מעבר לתיווך של מסרים פשוטים, מעבר לסחר חליפין של מחשבות. בערב הזה, כבר כתבתי למעלה, התהפכו היוצרות. דוברי העברית ואני ביניהם, היינו המיעוט הזר, אולי אפילו, רחמנא לצלן –  המיעוט המוחלש. האנגלית בפי האמנית על הבמה, מביאה קולות מחאה מעולמות רחוקים, ובאותו הערב מאפשרת לנתק עד כמה שניתן את הקונפליקט הפוליטי-תרבותי בין השפות עברית וערבית. פתאום הבנתי, ודפקתי יד על המצח, הי! אני הטיפשה בחדר. כן, כן, הטיפשה, שלא דוברת את השפה המקומית, שאני מסתננת לתוך התרבות שאיני שייכת לה, שאינני יודעת, שחונכתי שלא לחקור. שהם, ההם, באותו הזמן והמקום, חזקים ממני שכן מחזיקים ביותר ידע ממני. אני, שחוטאת במילה או שתיים בערבית, בהתנשאות קולוניאליסטית, הרגשתי לא שייכת ומנוכרת, בעיר הולדתי, בארץ מכורתי. מצאתי את עצמי מתביישת ממש שאני לא מדברת ערבית. הערבים שמולי, תיקשרו בינם לבין עצמם ערבית, ותיבלו בה מלים בעברית כסלנג, בדיוק באותו אופן שאני ואתה מוסיפים מלים מערבית כסלנג. כי בסופו של דבר, מציאות החיים לא מצליחה לבודד את שתי התרבויות כפי שפוליטיקאים היו רוצים. הופעה באנגלית של אמנית מחאה פמיניסטית שחורה בחיפה, מאפשרת לראות את המשיכה המגנטית של שתי התרבויות, העברית והערבית אחת לשניה. בעיר התחתית, אין גדר הפרדה.  

התובנה הזו גרמה לי לחייך, להרגיש גאווה בהיותי חיפאית. הלאומיות הישראלית הקונטרוברסלית פינתה את מקומה ללוקאל-פטריוט שכיף לעכל. כי חיפה עם הנמנום שלה, אזור תעשייה פטרוכימית ורכבת שחוצצת את הים, חיפה עם האיימן עודה והחומוס, עם הואדי והארובות המסרטנות של בז"ן, הים וההר והתח"צ בשבת, מאפשרת לתרבויות המגוונות להתעלס בה באין מפריע, בשקט. בלי לעשות שואו תל- אביבי. בלי לעמוד על הדם בירושלמית. מחיפה צמחה ועוד תצמח האופוזיציה של הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית. דווקא בעיר הפועלים הסוציאליסטית (איפה דני גוטווין כשצריך אותו?) היזמות הפרטית, הליברטאנית, זו שדוחה תקציבים ממסדיים, שבוחרת באיזו שפה ליחצן את עצמה, מצליחה ליצור חיבור טבעי היכן שאחרים נכשלים. בחיפה האדישה הערבים כמיעוט מכוננים לעצמם אי של שפיות וחיים נורמטיביים, ואני היהודייה, תיירת, אורחת. המיעוט מרים ראש בגאון ושואף ליצור מרחב תרבותי לא מתנצל, כזה שיכול להזמין את ניקולאס ז'אר, אמן אלקטרוני שממלא איצטדיונים, להופעת תיקלוט אינטימית של 200 איש במועדון קטן שממוקם במבנה טורקי עתיק; מרחב שרואה את עצמו מרכז מקומי, משמעותי, ומשפיע, שמזמין את אקואה נארו, אמנית מחאה פמיניסטית שחורה וגאה, שנושאת בגאון מסרים של התנגדות, שחרור  ובחירה חופשית. אם חשקה נפשכם באנדרגראונד אמיתי, באמנות עצמאית, אינדי פורץ גבולות וחוצה תרבויות, בואו לחיפה, חפשו אותו בערבית. 

מילה וקישור לסיכום: בגלגול אחר כתבתי עבור מגזין טיים אאוט המלצות על 6 מסגרות ללימוד ערבית בתל אביב. נראה לי שהאייטם עדיין רלוונטי, אז הנה קישור.

על הכותבת: 
בִּידִי  ש.
בוגרת תואר שני במחקר תרבות, ותואר ראשון בתקשורת. כיום לומדת דאטא-סיינס. ילידת חיפה, 1982.
נוודת דיגיטלית מזה שנתיים. כמעט טבעונית. חובבת מוסיקה ושוחרת אמנות. מבקרת בישראל עד תחילת ינואר 2020. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s